MIÉRT VAN SZÜKSÉG AZ ALKALMAZOTTAK HÁTTERÉNEK, GDPR SZABÁLYAI SZERINTI ELLENŐRZÉSÉRE?
Minden vállalkozás esetében elengedhetetlenül fontos az alkalmazottak szakmai rátermettsége, hozzáértése, emberi-jellembeli tulajdonsága, nem utolsó sorban a munkaadó felé irányuló lojalitása. A felsoroltak mindegyike kiemelten fontos az olyan munkakört betöltő személyek tekintetében, akik bizalmi beosztásokat töltenek már be vagy ilyen munkakörök betöltésére tervezik Őket, hiszen Ők nagy valószínűséggel hozzáférnek a adott vállalkozás gazdasági, üzleti titkaihoz, know-how-jához, tehát a működésének alapjául szolgáló eljárásokhoz, információkhoz, módszerekhez, ezek védelme pedig alapfontosságú.
A munkavállalók, legfőképpen a vezető, bizalmi beosztásokban dolgozók, munkájuk elvégzése érdekében elkerülhetetlenül meg kell, hogy ismerjék, az adott vállalkozás bizonyos üzleti titoknak minősülő információit. Az ilyen helyzeteteket figyelembe véve a Ptk. védelmét megtámogatva az Munka Törvénykönyve is bizonyos védelmet nyújt a munkaadó részére a munkavállaló üzleti titoksértésével szemben, de a törvényi védelem nem helyettesíti a személy ellenőrzését, annak szükségessége megmarad.
Előzze meg a problémát! Ismerje meg jobban alkalmazottját
A jövőbeli együttműködési problémák megakadályozására, preventív céllal javasoljuk az alkalmazottak megbízhatóságának HR ellenőrzését. A jelentkező írásban átadott adatai és hozzájáruló nyilatkozata alapján elsősorban az adott személy alkalmazotti jogviszonyba kerülése előtt célszerű elvégeztetni a vizsgálatot, a már jogviszonyban dolgozó alkalmazottak vonatkozásában pedig kifejezetten belsőellenőrzési, szűrési-megelőzési-ellenőrzési jelleggel.
Személyes jellemzők értékelésére, így különösen munkahelyi teljesítménnyel kapcsolatos jellemzők, gazdasági helyzet, iskolai végzettség, nyelvtudás, személyes preferenciák vagy érdeklődési körök, megbízhatóság, viselkedés, tartózkodási hely vagy mozgás elemzésére vagy előrejelzésére, személyes profil létrehozására vagy felhasználására akkor kerülhet sor, ha ahhoz az érintett a munkáltató, illetve a munkáltató nevében eljáró magánnyomozó felé írásbeli nyilatkozattal, akár elektronikus levél útján, önkéntes, konkrét, tájékoztatáson alapuló és egyértelmű hozzájárulását, beleegyezését adja a természetes személyt érintő személyes adatok konkrét célhoz történő kezeléséhez. (pld: cégek esetében alkalmazottak ellenőrzései, pályázók felvétel előtti, majd felvétel után, mint már alkalmazottak visszatérő ellenőrzései)
Munkakörhöz kötött összeférhetetlenségi szabályok ellenőrzése
Követés - konspirált figyelés
Környezettanulmány - életmódvizsgálat
Munkaügyi nyomozások